Αφίσα συνεδρίου15-16 Οκτωβρίου 2021, Ρομάντσο (Αναξαγόρα 3-5, 105 52, Αθήνα)

Οι εξελίξεις στην εργασία στους πολιτιστικούς και δημιουργικούς κλάδους

5ο Συνέδριο «Πολιτιστικές και Δημιουργικές Βιομηχανίες»

Συνδιοργάνωση

• Ινστιτούτο Περιφερειακής Ανάπτυξης, Πάντειο Πανεπιστήμιο
  • Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης ΑΠΘ
  • Τμήμα Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας ΑΠΘ

Πρόσκληση

Το 5ο Συνέδριο των Πολιτιστικών και Δημιουργικών Βιομηχανιών (ΠΔΒ) θα διοργανωθεί στην Αθήνα τον Οκτώβριο του 2021. Δύο έτη έπειτα από τη διοργάνωση του τελευταίου συνεδρίου στη Θεσσαλονίκη, όχι μόνο ανανεώνουμε την πρόσκληση προς τους μελετητές και τους φορείς χάραξης πολιτικής των Πολιτιστικών και Δημιουργικών Βιομηχανιών, αλλά την επεκτείνουμε προς δρώντες και συλλογικότητες του χώρου σε μια ακόμη συνάντηση με σκοπό την καταγραφή της ερευνητικής δραστηριότητας στην Ελλάδα, την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ του συνόλου των ενδιαφερομένων, και τη δημιουργία ευκαιριών για νέες συνεργασίες.

Ως κεντρική θεματική στο συνέδριο του 2021 αναδεικνύονται οι εξελίξεις στην εργασία στους Πολιτιστικούς και Δημιουργικούς κλάδους.

Εκτός από τον προφανή ρόλο της τεχνολογίας ως βασικού διαμορφωτή του περιβάλλοντος λειτουργίας των ΠΔΒ – που άλλωστε ήταν το κεντρικό θέμα του προηγούμενου συνεδρίου – με προφανείς επιπτώσεις στη δημιουργική και καλλιτεχνική εργασία, οι πρωτόγνωρες προκλήσεις της πανδημίας του Covid-19 δείχνουν να λειτουργούν ως επιταχυντές και καταλύτες αλλαγών που έχουν πρόσφατα κάνει την εμφάνισή τους επηρεάζοντας σε όλο τον κόσμο την πλειοψηφία των κλάδων, με τρόπους που είναι ακόμη ασαφές αν θα είναι παροδικοί ή μόνιμοι.

Θεματικές ενότητες

• Ψηφιοποίηση και καλλιτεχνική και δημιουργική εργασία
  • Πλατφόρμες και περιστασιακή μικροεργασία (gig work) στις ΠΔΒ
  • Εργασιακή επισφάλεια στις ΠΔΒ
  • Κρίση, ανθεκτικότητα και επιβίωση στις Πολιτιστικές και Δημιουργικές βιομηχανίες
  • Νέες μορφές και νέοι τόποι εργασίας (Κοινόχρηστοι χώροι εργασίας – Coworking Spaces). Προς νέα μοντέλα οργάνωσης της παραγωγής και της εργασίας στις ΠΔΒ
  • Νέες μορφές χρηματοδότησης (crowdfunding κ.λπ.)
  • Πολιτικές για την εργασία στην εποχή της κρίσης
  • Ένταξη των εργαζομένων των ΠΔΒ σε παγκόσμια παραγωγικά δίκτυα· κινητικότητα εργαζομένων / επιχειρήσεων
  • Πολιτιστική κληρονομιά και περιφερειακή ανάπτυξη
  • Χωρικές ανισότητες στην δημιουργική οικονομία
  • Χωρικές συγκεντρώσεις και δημιουργικά οικοσυστήματα
  • Χαρτογραφήσεις της δημιουργικότητας
  • Πολιτιστικές και δημιουργικές βιομηχανίες και χάραξη πολιτικών: από το τοπικό στο υπερεθνικό επίπεδο

Θα υπάρξουν ειδικές συνεδρίες για νέους/ες ερευνητές/ριες (μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές και φοιτήτριες, υποψήφιες/οι διδάκτορες).

Υποβολή προτάσεων για εισηγήσεις / διοργάνωση ειδικών συνεδριών

• Εισηγήσεις/ανακοινώσεις: εκτεταμένη περίληψη μέχρι 1500 λέξεις, συμπεριλαμβανομένης της βιβλιογραφίας
  • Προτάσεις για ειδικές συνεδρίες: περιγραφή μέχρι 500 λέξεις

Στις περιλήψεις θα πρέπει να αναφέρονται: τίτλος της ανακοίνωσης (ή της συνεδρίας), θεματική ενότητα, ονοματεπώνυμο, φορέας, ιδιότητα και email συγγραφέα/ων (ή συμμετεχόντων στην ειδική συνεδρία).
Οι περιλήψεις εισηγήσεων και οι προτάσεις για ειδικές συνεδρίες θα πρέπει να σταλούν μέχρι 3 Σεπτεμβρίου 2021 στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Οι σύνεδροι μπορούν να στείλουν τις παρουσιάσεις τους στο email του συνεδρίου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), ή να τις έχουν μαζί τους σε usb stick.

Κόστος συμμετοχής

• 20€ - Φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες
  • 40€ - Λοιποί συμμετέχοντες

Οι εγγραφές θα γίνονται στη γραμματεία του συνεδρίου, η οποία θα λειτουργεί κατά το διήμερο.

Μέτρα προστασίας (Covid-19)

• Κατά την είσοδο σας στο χώρο του συνεδρίου απαιτείται η επίδειξη έγκυρου πιστοποιητικού εμβολιασμού ή πιστοποιητικού νόσησης του τελευταίου εξαμήνου
  • Δεν επιτρέπεται η παρουσία ορθίων εντός των αιθουσών
  • Η χρήση μάσκας προσώπου είναι υποχρεωτική για όλους τους παρευρισκόμενους (υπάλληλοι, τεχνικοί, ασφάλεια), για τους συνέδρους και για τους ομιλητές
  • Απαγορεύεται η είσοδος στην αίθουσα σε όσους δεν είναι εγγεγραμμένοι σύνεδροι ή προσωπικό υποστήριξης του Συνεδρίου
  • Ο μέγιστος αριθμός παρευρισκόμενων ανά συνεδρία είναι 50 άτομα και θα υπάρχει διαδικτυακή μετάδοση των στρογγυλών τραπεζιών μέσω της σελίδας του συνεδρίου στο Facebook

Οργανωτική επιτροπή

Μάρθα Μιχαηλίδου, Πάντειο Πανεπιστήμιο
Αντιγόνη Παπαγεωργίου, Πάντειο Πανεπιστήμιο (Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια)
Βασίλης Αυδίκος, Πάντειο Πανεπιστήμιο
Ειρήνη Ηλιοπούλου, Πάντειο Πανεπιστήμιο (Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια)
Λευτέρης Γαϊτανίδης, Πάντειο Πανεπιστήμιο (Υποψήφιος Διδάκτορας)
Ελένη Κωστοπούλου, Πάντειο Πανεπιστήμιο (Υποψήφια Διδάκτορας)
Όλγα Ντρέλλια, Πάντειο Πανεπιστήμιο (Υποψήφια Διδάκτορας)

Επιστημονική συμβουλευτική επιτροπή

Γιώργος Γριτζάς, ΑΠΘ
Αλέξιος Δέφνερ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Μήνα Δραγούνη, Πάντειο Πανεπιστήμιο / Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια)
Ελισάβετ Θωίδου, ΑΠΘ
Αθανάσιος Καλογερέσης, ΑΠΘ
Νικόλας Καραχάλης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Γιώργος Μιχαήλ Κλήμης, Πάντειο Πανεπιστήμιο
Αλέξανδρος Μπαλτζής, ΑΠΘ
Δημήτρης Πέττας, Technical University Berlin (Μεταδιδακτορικός Ερευνητής)
Αντώνης Ροβολής, Πάντειο Πανεπιστήμιο
Σοφία Σκορδίλη, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο
Νικόλας Σουλιώτης, Ερευνητής ΕΚΚΕ

Πρόγραμμα συνεδρίου (συνοπτικό και αναλυτικό)

Κατεβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα σε αρχείο PDF από εδώ. Για τις λεπτομέρειες κάθε συνεδρίας, πατήστε τον αντίστοιχο σύνδεσμο.

Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021
09:00-09:45  Προσέλευση / εγγραφές
09:45-10:00 Έναρξη συνεδρίου – Χαιρετισμοί
10:00-11:30 Συνεδρία 1. Ψηφιοποίηση και κοινωνική-πολιτιστική ανάπτυξη